Žodžiais netikiu, bet kūno kalba tikiu
Sėdžiu aš autobuse ir pro langą stebiu prie autobusų stoties laukiančius keleivius. Negirdžiu, ką jie sako, o man ir nereikia, nes jų kūno kalba yra iškalbingesnė už tūkstantį žodžių ir aš ja tikiu. Tikiu ja, nes ji niekada nemeluoja ir yra tokia tyra, kaip ir ką tik gimęs vaikas.
Vyrų ir moterų supratimas
Pradėkime nuo prisiminimų apie situaciją, kuomet kalbiesi su pažįstamu ar menkai pažįstamu žmogumi, kuris tau taip gražiai viską pasakoja, kloja kelią rožėmis, o pasibaigus pokalbiui susimąstai: „Ar tik jis man nepamelavo?“ arba „Man atrodo, čia kažkas ne taip“. Ar yra tau taip kada nutikę? Manau, ne kartą. Paslaptis tokia, kad jos net nėra – mūsų abejones sukelia neatitikimas žodžių ir to, ką mums „pasako“ kūnas. Dažnas iš mūsų nesusimąsto, jog mes pasąmoningai suprantame esant melui, tačiau nesuvokiame „kame šaknys“. Štai čia turiu nuvilti vyrus bei pasveikinti moteris su tuo, jog jos yra nuovokesnės ir pastabesnės. Beje, šį „talentą“ patobulina augindamos vaikus, kai tuo tarpu dažnas vyras praleidžia daug ką pro akis. Paklauskime moters, kodėl vaikas verkia, ir ji tikrai supras, ar jam skauda, ar jis alkanas. Tačiau paklausus vyro, kas yra vaikui, jis atsakys: „Vaikas tik verkia, paverks ir nustos“. Nenukabinkite nosies, vyručiai, išmokti to galite ir jūs.
Kūno kalbos svarba
Žmonės jau daugiau kaip milijoną metų bendraudami naudoja kūno kalbos priemones, tačiau tik pastaraisiais dešimtmečiais imta moksliškai tyrinėti neverbalinio bendavimo ypatumus. Manau, per porą dešimtmečių ši sritis bus iš naujo „atrasta“ visame pasaulyje ir neverbalinio bendravimo reikšmė bei įtaka žmonių tarpusavio santykiuose taps privaloma formaliojo išsilavinimo dalimi. Dar 1971 metais buvo skelbiami Luisvilio universiteto (JAV) profesoriaus Rėjaus Birdwhistel‘io atliekamų tyrimų rezultatai, kurie nustatė, jog didžiausią informacijos kiekį žmogus žmogui perduoda kaip tik gestais, pozomis ir tarpusavio padėties bei atstumų manipuliacijomis. Štai kodėl nutinka taip, jog pasibaigus pokalbiui mes nesuprantame, teisybę sakė ar melavo pašnekovas.
Stiprinant tikėjimą neverbaline komunikacija buvo atlikta dar daugiau tyrimų, kurie įrodė, kad iš žodžių mes gauname tik 7 proc. informacijos. 93 proc. informacijos gauname iš kūno kalbos bei balso intonacijos. Juk ne veltui vilkas suplonindavo balsą kalbindamas Raudonkepuraitę užsukti pas jį į svečius.
Studentų gestų kalba
Ar kada atkreipėte dėmesį į tai, kaip mums yra vedama paskaita/semaras? Ar kada pagalvojote, kada mes geriau įsisaviname informaciją? Atėjus į paskaitą, kur dėstytojas naudojasi tik skaidrių medžiaga, norisi kuo greičiau iš jos išeiti. Visai kas kita klausantis dėstytojo, kuris dėstomą medžiagą pateikia paįvairindamas tam tikrais gyvenimiškais pavydžiais bei juos įliustruodamas gestais. Bet kokio seminaro, pranešimo papildymas gestais atneša sėkmę oratoriui. Turbūt sutiktumėte su manimi, kad net ir stulpas susilauktų daugiau dėmesio nei lūpos raumens pajudinimas tam tikru kampu sakant žodį.
Paskaitų metu studentus dažnai galime pastebėti sėdint nuleistomis galvomis ir ant krūtinės sukryžiavusius rankas. Geras lektorius, jaučiantis auditoriją, iš karto susigaudo, kad jo mintys nepasiekia klausytojų. Pastabus lektorius kuo puikiausiai supranta, kad studentai, sukryžiavę rankas, paskaitos metu gaunanet 40 proc. mažiau informacijos. Todėl, mieli studentai, kuo mažiau užsidarę būsite, tuo daugiau informacijos gausite bei tapsite atviresni kitiems, jei tik patikėsite, jog tam tikrų gestų ne/naudojimas gali atnešti naudos.
Pabaigai
Galiausiai, tikiuosi, kad išaugo Jūsų tikėjimas ne žodžiais, o kūno kalba, kuri tokia galinga, koks yra ir žmogus. Pavyzdžiui, moteris, pažiūrėjusi į vyrą „žudančiu žvilgsniu“, nė nepravėrusi burnos perduoda jam labai aiškų pranešimą. Mes esame tokie protingi, kad galime išmokti atspėti apie ką žmogus tuo metu kalba negirdėdami žodžių, nes vidutinė sakinio trukmė užima vos dvi su puse sekundės, o virš 65 proc. informacijos pateikiame neverbaliniu būdu. Tai kuo dabar Jūs tikite?
Also published: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2011-05-18-zodziais-netikiu-bet-kuno-kalba-tikiu/62922
No comments:
Post a Comment